صفحه اصلي > مرکز رشد واحدهای فناور 
مرکز رشد واحدهای فناور
 

تعریف مرکز رشد:

مرکز رشد، مرکزی است تحت مدیریت متخصصین حرفه ای که با ارائه خدمات حمایتی از ایجاد و توسعه حرفه های جدید توسط کارآفرینانی که در قالب واحدهای نوپای فعال در زمینه های مختلف منتهی به فناوری متشکل شده اند و اهداف اقتصادی مبتنی بر دانش و فن دارند، پشتیبانی می­کند. مراکز رشد فناوری با هدف جمع نمودن توانایی­های پژوهشی و اطلاعاتی دانشگاه­ها، صنایع و شرکت­های دولتی و خصوصی به منظور تجاری کردن نتایج تحقیقاتی، طراحی و تاسیس شده­اند. این مراکز با تلفیق توانایی پژوهشگران، کارآفرینان و صاحبان صنایع به توسعه سریع فناوری کمک می­کنند. این توسعه از طریق همکاری اساتید، صاحب نظران علمی، متخصصین و پژوهشگران داخلی و خارجی و با بهره گیری از اطلاعات و تجربیات دیگر کشورها و مراکز تحقیقاتی انجام می پذیرد. اهداف مختلفی برای ایجاد مراکز رشد وجود دارد. پاره ای از آنها با هدف حمایت از فناوری علمی به منظور رشد و توسعه منطقه ایجاد می­گردند و پاره­ای دیگر با هدف رشد اقتصادی و انتقال، جذب و بومی کردن فناوری تشکیل شده­اند. در کشورهای در حال توسعه ماموریت اصلی مراکز رشد عمدتاً در زمینه نوسازی صنایع موجود برای توسعه اقتصادی منطقه­ای- ملی و نیز کاهش شکاف فناوری با کشورهای صنعتی برای افزایش توان صادرات و رقابت در بازارهای بین المللی می باشد. در حالی که در کشورهای صنعتی ماموریت اصلی، بیشتر بر نوآوری محصول در راستای افزایش توان رقابت بین المللی متمرکز می­گردد.

دوره پیش رشد یا رشد مقدماتی:

دوره­ای حداکثر شش ماهه است که در آن، به افراد و یا گروه­های مستعدی که دارای ایده­های نوآورانه صنعتی هستند، مشاوره و آموزش­های لازم برای آشنایی با بازار، شناسایی گروه کاری، تثبیت ایده کاری و ایجاد هویت­های حقوقی مستقل داده می­شود و در صورت موفقیت در این دوره مقدماتی و کسب هویت مستقل حقوقی، واحد های نوپا می­توانند متقاضی اسکان رسمی در مرکز رشد شوند. زمان این دوره با تصویب شورای  مرکز رشد تا 9 ماه قابل افزایش است. به افراد یا تیم پذیرش شده در این دوره هسته فناور می­گویند.

دوره رشد:

دوره­ای حداکثر سه ساله، که طی آن واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد به معیارهای رشد یافتگی از قبیل بلوغ فناوری، مالی و سازمانی دست می­یابند و پس از آن از مرکز رشد خارج می­شوند. زمان این دوره در شرایط خاص تا 5 سال قابل افزایش است. به واحد پذیرش در دوره رشد، واحد فناور مستقر می گویند.

واحدهای فناوری:

واحدهای دارای هویت حقوقی مستقل از مرکز رشد بوده که با توجه به اساسنامه و سایر اسناد قانونی در زمینه تحقیقات کاربردی و توسعه­ای، طراحی مهندسی، مهندسی معکوس، انتقال فناوری، ارائه خدمات تخصصی و فعالیت در جهت تجاری کردن نتایج تحقیقات فعالیت می­نمایند. این واحدها شامل شرکت­های خصوصی، واحدهای تحقیق و توسعه صنایع و یا مراکز تحقیقاتی وابسته به دانشگاه ها یا دستگاه­های اجرایی هستند.

ایده محوری:

فکری نو از قبیل اختراع، ایده خلاقانه، خدمت دانشی و تخصصی است که هسته­ ها یا واحدهای فناور جهت تبدیل آن به نوآوری یا فرآیند تخصصی به مراکز رشد علم و فناوری وارد می­شوند. 

مرکز نوآوری:

مرکزی که به حمایت از افراد مستعد و خلاق- با چشم انداز توسعه فن آفرینی- از طریق ایجاد بسترهای حمایتی مناسب و زمینه­سازی جهت­ پرورش ایده­های نو و کاربردی می پردازد.

نوآوری:

بکارگیری و پیاده ساختن ایده ناشی از خلاقیت که به صورت یک محصول یا خدمت یا فرآیند تازه، قابل عرضه به بازار باشد.

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1662 | بازدید امروز : 72 | کل بازدید : 85193 | بازدیدکنندگان آنلاين : 1 | زمان بازدید : 0.19 
همه حقوق متعلق به پارك علم و فناوري خليج فارس است.
Copyright © Persian Gulf Science and Technology Park. All rights reserved.